[Hlavní strana] [Krajský úřad] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Kraj Praha


Máte přebytečné kila?

Zkuste řešení pomocí alternativní medicíny
V dnešním pokračování poradny alternativní medicíny bych se ráda zaměřila na jeden okruh otázek, a to jsou dotazy na nadváhu a její možné řešení pomocí alternativní medicíny.

V úvodu je nutné si připomenou alespoň základní příčiny nadváhy. Jednou z příčin může být hormonální dysbalance, to znamená, že některá ze žláz s vnitřní sekrecí špatně funguje. Nejčastěji to bývá snížená funkce štítné žlázy. Nadváha však může být způsobena i vedlejšími účinky hormonálních léků. V zásadě žlázy s vnitřní sekrecí mají velký vliv na naši váhu. Pokud mne navštíví klient, který užívá nějaký syntetický hormonální preparát, snažím se mu vysvětlit, že v tomto případě má přírodní bylinná léčba malou šanci na úspěch, jelikož hormonální přípravky snižují účinky bylin a někdy mohou společně s nimi vyvolat alergické reakce. Tento klient by se měl poradit se svým lékařem a případně navštívit specializované pracoviště na metabolické poruchy.

Další, a to velmi častá příčina nadváhy je špatná funkce jater. Játra mimo jiné zajišťují štěpení cukrů, tuků a bílkovin. Pokud jejich funkce není ideální dochází ke špatnému metabolismu a tím i k tloustnutí. Dle mojí praktické zkušenosti tito lidé nemusí mít nutně špatné hodnoty jaterních testů.
Pokud chcete zjistit, který typ potraviny vaše játra hůře štěpí,což je ta potravina po které budete pravděpodobně nejvíce tloustnout, existuje jednoduchý test, který mě naučila moje učitelka alternativní medicíny. Ona také vytvořila systém na podporu snižování nadváhy, který vám dnes předkládám, a touto cestou ji také děkuji za vše co mě naučila.
Test spočívá v tom, že se večer zvážíte na digitální váze a hodnotu si zapíšete. Potom povečeříte pouze potravinu, která bude převážně obsahovat jednu složku potravy ( např. bílkoviny - maso, uhlovodany - buchty atd.). Ráno po probuzení se opět zvážíte. Pokud při porovnání večerní a ranní váhy jste 0,5-1 kg přibrali, vaše játra špatně štěpí potravinu, kterou jste večeřeli, tudíž byste ji měli maximálně omezit ve svém jídelníčku, a to zejména v odpoledních hodinách. Jestliže vaše váha zůstala nezměněna nebo se snížila tuto potravinu můžete jíst normálně. Tímto způsobem si můžete každý večer otestovat postupně všechny typy potravin včetně ovoce a zeleniny a složit si vlastí ideální jídelníček. Tento jídelníček by měl být pestrý a měl by vám chutnat. Jakmile si tvrdě zakážete potraviny, které máte rádi určitě toto omezení vydržíte pouze několik dní a potom se vrátíte ke starým zvyklostem. Po testu ale již víte, které potraviny byste neměli konzumovat odpoledne. Důvodem je ta skutečnost, že funkce jater má vrchol mezi 1.00 - 3.00 hodinou, pokud tedy večeříte potraviny, které vaše játra mají problém zpracovat(což již podle předchozího testu víte jaké) večeře se nestráví právně a budete přibírat.
Vhodné je doplnit stravu potravinami obsahujícími vlákninu, aby jste si zajistili dobré vyprazdňování. Vláknina vás také více zasytí, tudíž méně sníte. Pokud chcete zdravě podpořit hubnutí, zbavit se přebytečné vody a škodlivých látek , zkuste syrovátku. Je bohatá na vitamíny, zvláště skupiny B a minerální látky(vápník hořčík, fosfor, draslík,sodík). Přitom nemá téměř žádný tuk! Upravuje látkovou výměnu, snižuje cholesterol i krevní tlak, podporuje činnost žaludku, střev, jater a ledvin. Syrovátka je k dostání v prodejnách zdravé výživy v sušené formě v 500 g sáčkách . Sušenou syrovátku na našem trhu v současné době nabízí několik výrobců. Dle mých osobních zkušeností zde platí staré známé přísloví "nejsme tak bohatí, abychom mohli kupovat levné věci". Proto vybírejte dobře, a mějte na paměti, že kvalitu je vždy třeba zaplatit, a pokud se jedná o vaše zdraví, měli byste si vždy vybírat kvalitní produkty.


Dalším a velmi důležitým faktorem nadváhy je psychika. To, že někdo bez zjevných důvodů přibírá na váze je vlastně obranný postoj těla, které se obaluje před nějakým skrytým strachem, problémem.. Může to být strach z rodičů, učitelů, z manžela, ale i strach ze ztráty zaměstnání nebo z neúspěchu v podnikání. Někteří typy lidí při stresu hubnou, jiní přibývají. Psychika je vždy velmi důležitá. Nadváhu nemusí nutně způsobovat pouze stres, ale mohou to být takové myšlenkové pochody, které jí přímo do podvědomí "kódují". Ženy jsou v tomto ohledu přímo "geniální". Typickým příkladem je žena, která si ráno stoupne před zrcadlo a prohlásí" .. já jsem hrozně tlustá..." nebo při rozhovoru o sobě mluví jako o tlustém ošklivém člověku nebo jako o osobě která nikdy nezhubne. Veškerá tato prohlášení mozek zaznamenává a postupně se podle nich začíná chovat. Takže pokud budu několik let prohlašovat, že jsem "strašně tlustá", tak prostě budu. Východiskem z této situace je změna myšlení o sobě samém, naučit se "štíhle myslet". Uvědomuji si , že takto napsané se to zdá být velmi jednoduché, ale v praxi je tomu naopak. Možná jste již zaznamenali , že na trhu existují nahrávky pozitivních prohlášení s podtextem relaxační hudby. Další variantou jsou odborníci, kteří umí tato prohlášení na úrovni podvědomého myšlení "zakodovat ", tak aby se člověk podle nich podvědomě choval. Výsledkem pak může být, že si stoupneme ráno před zrcadlo a okamžitě nás napadne "dnes jsem opět trochu štíhlejší", nebo nám přestanou chutnat typy potravin, které nejsou pro naše tělo vhodné. Důležité při těchto metodách je věřit jim a opravdu touto cestou chtít jít, jelikož pokud něco nechcete, tak vám to druhý nemůže do podvědomí dát.

Pokud jste při čtení došly až sem, tak si jistě říkáte, že máte asi kombinaci všeho předchozího. Bohužel to tak bývá. Většina žen, které mě navštěvují mají problémy s psychikou, špatně jim fungují játra a většinou mají i mírně sníženou činnost štítné žlázy, nebo sníženou hladinu estrogenů.
Takže co s tím?

1. Pracovat na své psychice nejlépe s odborníky. Pokud si koupíte časopisy zabývající se alternativní medicínou najdete tam řadu nabídek a nebo se můžete obrátit na mne prostřednictvím redakce časopisu Astro.
2. Upravit si jídelníček podle popsaného testu. Jezte vše na co máte chuť, ale potraviny, které se vám špatně štěpí nejezte odpoledne a večer.
3. Jíst poloviční porce jídla, nejlépe se to dodržuje pokud si jídlo servírujete na dezertním talíři.
4. Jíst často nejlépe po 3 hodinách a malé porce ,nevynechávat jídlo tak, abyste celý den nejedli a pak snědli vše večer
5. Podpořit činnost jater bylinným čajem ( pampeliška+svízel+ostropestřec+kopřiva+měsíček)
6. Doplnit Lecitinem, vit. B1+B6 a výtažkem z ananasu a hroznů (Brodecký ortislim), přírodním jodem (chaluha bublinatá).
7. U žen nad 40 let doplnit přírodní estrogen (např. květ jeřábu ptačího, červený jetel, lékořice, aj)
8. Opravdu chtít!
To, že to funguje mohu potvrdit sama dle vlastní zkušenosti. Od května jsem pomocí těchto zásad a pomocí ovlivnění podvědomí zhubla bez tvrdé diety 6 kg. Stejnou zkušenost mají i všechny účastnice našich kurzů úpravy tělesné hmotnosti pomocí podvědomí.
Zveřejněno 12.11.2003 v 10:32 hodin


Copyright 1998-2024 © Luděk Šorm